Bármennyire is keressük a legjobb diétát vagy fogyasztó eljárást, az igazság az, hogy némelyik fogyasztószer már rég a fűszeres dobozunkban van. A fűszerek nem csak finomabbá tehetik ételeinket, hanem a fogyásban is sokat segíthetnek.

A fűszer a növények erős ízhatású vagy aromájú része, amit ételkészítéskor az ételek ízének, illatának megőrzésére, módosítására használnak csekély mennyiségben.

Fűszer (Wikipédia cikk) »

A fűszerek nem csak finommá, és pikánssá varázsolják az ételeinket, de a szervezetünkre is jó hatással vannak. A fűszernövényekben lévő alkaloidák körébe tartoznak azok az anyagok, melyek a csípősségért felelnek. Ilyenek pl. a capsaicin, vagy a piperin, melyek a borsban, a csípős fűszerpaprikában megtalálhatók.

Találhatunk még a fűszerekben fitoszterineket, melyek koleszterinszint csökkentők, flavonoidokat, melyek rákellenes hatású szinezőanyagok, kumarinokat, melyek, illatanyagok, nyákanyagokat, melyek gyulladáscsökkentők, vitaminokat, vitamin előanyagokat stb.

Fahéj

A fahéjfa (Cinnamomum verum vagy C. zeylanicum), népies nevén ceyloni fahéj, cinet, cimet vagy cinnamomi a babérfélék családjába tartozó Cinnamomum növénynemzetség egyik legismertebb faja. Gyakran fahéjnak nevezik a kassziát (Cinnamomum aromaticum vagy C. cassia) is.

A 10–15 méter magasra növő fa fiatal ágainak kérgéből lehántással, majd őrléssel készítik a fahéj néven ismert fűszert. Három fajtáját ismerjük. A legjobb minőségű a ceyloni, majd a kínai és malabári fahéj.

Fahéj (Wikipédia cikk) »

Az Ázsiában, Srí-Lankán, Kínában őshonos illatos fűszer egyike legrégebbi ízesítőinknek. Hazánkban a XV. század óta ismert. Jellemző illatú, édeskés, csípős, kissé fanyar ízű fűszer, a babérfélék családjába tartozó fa szárított, illatos kérge. Illóolajat, csersavat, gyantát, cukrot, keményítőt tartalmaz. Vágott darabokban vagy őrölve árusítják. A darabos fahéjat befőttek, kompótok, gyümölcslevesek, mártások, sütemények, fagylaltok, parfék, forralt bor és egyéb italok készítéséhez használjuk. Őrölt fahéjjal mézeskalácsot, almás lepényt, réteseket, piskótatésztákat, fánkot, rizses, tejes ételeket ízesítünk.

Már napi egy teáskanál fahéj fokozhatja a testsúlycsökkenést azáltal, hogy csökkenti a vércukorszintet és fokozza a szénhidrát elégetését. Rendkívüli módon csökkenti a koleszterin szintet is: az LDL (rossz koleszterin) szintjét 7-27 százalékkal, az összes koleszterinét pedig 12-26 százalékkal. Ezenkívül azt is kimutatták, hogy a cukorbetegeknél gyakori, metabilikus szindrómát is megakadályozza. Még mielőtt azonban jó pár kiló fahéjjal tankolnál fel, csak óvatosan! A túl sok fahéj, kémiai nevén coumarin, fogyasztása májkárosodáshoz is vezethet.

Cayanne bors

cayenne bors nem bors, hanem a csípős ízű csilipaprika fűszerként használt durva őrleménye. A chili fűszerkeverékek meghatározó alkotója.

Neve a tupi indiánok quiínia („paprika”) szavából származik és valószínűleg összefügg a dél-amerikai Cayenne város nevével is, amelynek környékén az európaiak először ismerhették meg a csípős paprikát. A közönséges paprika (Capsicum annuum) egy fajtáját is cayenne-i paprikának nevezik. (Az angol Cayenne pepper egyaránt jelenti e paprikafajtát és a cayanne borsot.)

cayenne bors készítéséhez a közönséges paprika egyes fajtái mellett gyakran más paprikafajok, így a cserjés paprika (Capsicum frutescens) és a bogyós paprika (Capsicum baccatum) termését is felhasználják. Az üzletekben kapható őrleményt sóval és más fűszerekkel is dúsítják.

Cayanne bors (Wikipédia cikk) »

Népies nevén amerikai paprika, de ördögborsnak is mondják. A Közép- és Dél Amerikából származó, téglavörös színű, rendkívül csípős apró chilipaprikát általában őrölve tesszük az ételbe. (Egyes országokban a paprikát helyettesítik vele.)Az üzletekben kapható őrleményt sóval és más fűszerekkel is dúsítják. A mi paprikánknál erősebb, csípősebb, maróbb ízű, ezért csak óvatosan adagolva, keveset használjunk belőle. Erős, csípős szószokhoz, mártásokhoz, pörköltekhez, sült húsokhoz, halételekhez, rizsköretekhez, tojásételek fűszerezéséhez, savanyúságok eltevéséhez használják. Magas kapszaicin-tartalma miatt jól elzárva, fénytől védve, sötét üvegben vagy dobozban kell tárolni. A chili fűszerkevekerék egyik alapanyaga, mely szurokfű, paprika, fokhagyma, szegfűbors hozzáadásával készül.

cayenne bors fő összetevőjét, a kapszaicint – ami más csípős paprikákban is megtalálható – már régóta vizsgálták a zsírégető hatása és termogén tulajdonsága miatt. Tény, hogy ez a csípős fűszer rendkívül jól csökkenti az étvágyat. Sokan úgy gondolják, hogy a cayanne borsot lehetetlen túladagolni és ezzel is elősegíti a fogyást. Akárhogyan is a fűszer növeli a zsírok oxidációját, ami növeli az energiafelhasználást, és serkenti a szimpatikus idegrendszer aktivitását, mindez pedig segíti a szervezet súlycsökkenését. De ha nem rajongasz a csípős ízekért, akkor sincs semmi gond, a cayanne kapszula formában is ugyanolyan jól csökkenti az étvágyat, mintha fűszerként használjuk.

Feketebors

feketebors (Piper nigrum) egy trópusokon őshonos cserje, mely fürtökben hozza meg csonthéjas termését. Az egyik legismertebb és legkeresettebb fűszer. A feketebors néven ismert fűszer a cserje kifejlődött, de még éretlen állapotban szüretelt szemei, melyeket hosszan, napon szárítanak ki. Így nyerik el sötét vagy fekete színüket. A feketebors a paprika után a magyar konyha legnagyobb mennyiségben használt fűszere. A feketebors a legcsípősebb borsfajta. Egészben, frissen durvára törve, vagy őrölve használjuk.

A bors illóolajat, piperidin és piperin alkaloidákat tartalmaz, melyekből jellegzetes illata és csípős íze származik. A terpének közül pinén, szabinén, limonén, kariofillén, és linalool található benne.

Csípősségének köszönhetően alkalmas gulyások, pácok, húsok ízesítésére, a húsleves nélkülözhetetlen fűszere. Használható gyümölcsök, édességek ízesítésére is.

Feketebors (Wikipédia cikk) »

Azok közé a háztartási összetevők közé tartozik, amelyek segítik az emésztést, sőt fokozzák a tápanyagok felszívódását a szervezetben. Fő összetevője a piperine – ami a csípős ízét adja – legalább 8 százalékkal fokozza a zsíranyagcserét. A legintenzívebb hatásért érdemes frissen őrölt borsot használni, ami a legkoncentráltabb mennyiségben tartalmazza a piperine-t.

Mustármag

A mustárfű magja a mustármag gömbölyded, sárgás, gödrösen pontozott. A mustármagból készül a mustár fűszer. Két faja ismert, a fehér vagy angol mustár (Sinapis alba) és a fekete vagy francia mustár (Brassica nigra). A két faj két különböző nemzetség tagja, mindkét nemzetség a káposztafélék vagy más néven keresztesvirágúak (Brassicaceae)családjába tartozik.

Mustármag (Wikipédia cikk) »

A mustármag is serkenti az anyagcserét, és gyorsítja a zsírégetést, köszönhetően a termogenikus tulajdonságának. Az angliai Oxford Polytechnic intézetének kutatói nemrég megállapították, hogy napi egy teáskanál mustármag igazi lökést ad az anyagcserének, az étkezést követő órákban akár 20-25 százalékkal megnöveli azt.

Gyömbér

A növény gyökértözse (Zingiberis rhizoma) szolgáltatja a sajátságosan illatos, csípős, kesernyés ízű fűszert. Aromáját illóolaja, ízét pedig ingerol-tartalma okozza. Cukrot, gyantát, gyantasavat, keményítőt is tartalmaz.

Kínában már i. e. előtt több évszázaddal használták, Marco Polo is említi könyvében. A középkorban jelentős szerepet játszott a fűszerkereskedelemben. A 16. század óta Amerikában is ismert. Ma Dél-Ázsiában, Dél-Amerikában és Nyugat-Afrikában termesztik.

Kitűnő gyomorerősítő, étvágyjavító, emésztést elősegítő hatása miatt kedvelik. Főbb fajtái a hámozatlan, fekete „barbadosi” és a hámozott, fehér „bengáliai” gyömbér. Vágva, őrölve, egyes országokban kandírozva (cukrozva) is árusítják. Gyökérgumóját nyersen is felhasználják; ilyenkor előbb meg kell hámozni.

Gyömbér (Wikipédia cikk) »

Az orvostudomány már régóta használja vízhajtóként, illetve növeli a gyomor mobilitását is – felgyorsítja az emésztési funkciókat. Ha ez nem lenne elég, még a koleszterin felszívódását is gátolja. Bár a Mayo Clinic szerint még további kutatásokra van szükség, úgy tűnik, hogy ez a sokoldalú fűszer fokozza az anyagcserét.