Eleged van a folytonos koplalásból? Unod, hogy drágábbnál drágább fogyasztószereket vásárolsz, mégsem érsz el velük semmit? Akkor fordulj a természethez! Összegyűjtöttük a legjobb fogyasztó gyógynövényeket!

Szinte már minden tagod fáj. Nehéznek tűnik a mozgás, könnyen kifáradsz. Rá sem bírsz nézni a lépcsőre, úgyhogy inkább mindenhova lifttel mész. Ismerős? Mindezt a télen rád rakódott plusz kilók okozzák! Ne hagyd, hogy a zsírpárnák legyűrjenek, hiszen rohamosan melegedik az idő, előkerülnek a lenge ruhák, úgyhogy érdemes már most elkezdened a méregtelenítést és a diétát – gyógynövényekkel!

Persze sokan kezdenek tavasszal méregtelenítő teakúrába, ám az nem jut eszükbe, hogy a gyógynövények alkalmazása mellett arra is figyelniük kellene, hogy mit esznek, és mennyit mozognak. Te ne ess ebbe a hibába: a teák mellett hagyd el étrendedből a zsíros, nehéz ételeket, helyettesítsd ezeket inkább gyümölccsel, zöldséggel, könnyebb húsokkal! Minden napra iktass be valamilyen mozgásformát, most már akár a szabadba is mehetsz futni, kerékpározni!

Borsmenta

Ezt az isteni illatú gyógynövényt már évszázadok óta használják emésztési problémákra, ugyanis megnyugtatja a bélrendszert, enyhíti a gyomorégést, az émelygést, megszünteti a bélgörcsöket. Jól teszed, ha étkezés után felhajtasz egy csésze mentateát, ugyanis a borsmenta felgyorsítja az epe működését, ezzel gyorsítva egyben a zsírok lebontását is.

Ugyan a mentát többféle alakban – illóolajként és tinktúraként is – lehet kapni, ha fogyókúrázol, akkor inkább szárított mentát vásárolj. Két teáskanálnyi szárított borsmentát forrázz le egy csészényi forró vízzel, majd 5-7 perc múlva szűrd le. A legjobb az, ha ízesítés nélkül iszod, de tehetsz bele mézet is! Vigyázat: ha epeköved van, előtte kérdezd meg kezelőorvosod!

Borsmenta (Wikipédia cikk) »

Csalán

Gyorsítsd be az anyagcserédet, és akkor a fogyás is könnyebb lesz! A csalán méregteleníti a szervezetet, illetve feloldja az emésztés során keletkező salakanyagokat. Mivel erősíti az immunrendszert és elűzi a tavaszi fáradtságot, ha csalánteát fogyasztasz, még az esti edzésre is jut energiád!

Naponta nyugodtan kortyolgass el egy-két csésze csalánteát: ehhez a mennyiséghez fél teáskanál csalánt forrázz le fél liter vízzel. Ennél többet azonban ne fogyassz a teából, mert allergiás tünetek léphetnek fel! Mivel a csalán vízhajtó hatású, ezért arra figyelj, hogy mellette minél több vizet igyál!

Csalánfélék (Wikipédia cikk) »

Gyermekláncfű

Ha eddig csak nézegetted ezt a sárga virágú növényt, akkor itt az ideje, hogy ki is próbáld – a fogyókúrádhoz! Gyorsítja az emésztést, és a borsmentához hasonlóan javítja az epe működését, úgyhogy ha minden reggel iszol belőle egy csészével, akkor könnyebb lesz megszabadulnod a kilóktól!

A gyermekláncfű leveleit és szárát sokan salátaként fogyasztják, mások megpárolják, mint a spenótot. Ha kedvet kaptál, és magad szeretnéd leszedni a gyógynövényt, akkor arra figyelj, hogy a levelét virágzás előtt gyűjtik, a gyökerét ősszel és tavasszal, a szárát pedig virágzás idején. Ha mégis a szárított fajta mellett maradsz, akkor így készítsd el: egy púpozott gyermekláncfű gyökeret hagyj éjszakára két-három deciliter vízben, majd reggel forrald fel. Hűtsd le, és reggeli előtt, illetve után lassacskán kortyolgasd!

Gyermekláncfű (Wikipédia cikk) »

Gyógytea praktikák

Ahhoz, hogy a gyógynövényeknek méginkább lehetőséget adjunk, hogy kifejthessék hatásukat, érdemes megfontolni a következő tanácsokat is:

  • Lehetőség szerint ne használjunk fém- és műanyag eszközöket, ehelyett inkább üveg, kerámia és fa eszközket válasszunk.
  • Egy csészényi (2 dl) gyógyteához kb. egy teáskanálnyi (szárított) gyógynövényt használjunk.
  • Nagyon gyakran azért hatástalanok a gyógynövénykúrák, mert azt túlságosan rövid ideig folytatják. Alapelv, hogy a súlyos, idült betegségek gyógynövénykúráit 3 hónapig kell folytatni, azután rövidebb szünet után ismételt kúrákat kell kezdeni.
  • Egy-egy kúrát mindig érdemes életmódbeli változtatásokkal egybekötni, hogy minél teljesebb és tartósabb eredményt érjünk el. Együtt, egymást kiegészítve érvényesül a természetes gyógymódok hatása, új szokások, a természetes életmód kialakításával együtt.
  • Soha ne használjunk cukrot a gyógyteák édesítéséhez, mert csökkenti ill. módosítja azok hatását. Ha mindenképpen szeretnénk ízesíteni a teát, tegyünk bele egy kevés mézet vagy stevia-t.
  • Soha ne igyuk forrón a gyógyteát, várjuk meg, míg kellemes hőmérsékletűre hűl.
  • A tea készítéséhez jó minőségű vizet használjunk, forrázat készítésekor ne hagyjuk a vizet a forráspont elérése után magában forrni.
  • Ha gyógyteázunk, lehetőség szerint szenteljük figyelmünket a teának, vagyis ne olvassunk, TV-zünk közben, és főleg ne siessünk. Ízlelgessük, lélegezzük be az illatát, kortyoljuk élvezettel. Ezzel még inkább segítünk szervezetünknek, hogy felvegye a tea gyógyító erejét. Hálával és tisztelettel tartozunk a természetnek ezért az ajándékért.

Honnan lehet felismerni, hogy valóban hatott?

A gyógynövények némelyike már az elfogyasztást követően kifejti hatását, az energiaszint növekszik, a légzés könnyebbé válik, és összességében véve észrevehetően jó hatást gyakorol a szervezetre. Néhány gyógynövény azonban nem érezteti ilyen gyorsan hatását, olykor kúraszerűen kell alkalmazni, hogy észrevehető eredményt érjünk el. A látványosság mértéke függ a problémától, illetve a gyógynövény alkalmazási módjától is.